Valitse ao-oppilaitos

Jyväskylän aikuisopistosta syksyllä 2016 valmistuneet opiskelijat

Lämpimät onnittelut kaikille valmistuneille!

Marko Saaranen, vs. rehtori

Autonkuljettaja

Hassinen Tero, Joensuu
Hiekkanen Antti, Jyväskylä
Häkkinen Jami, Joensuu
Kainulainen Juha, Saarijärvi
Kinnunen Ville, Jyväskylä
Kivimäki Tuomo, Äänekoski
Kotilainen Jussi, Liperi
Kähkönen Toni, Joensuu
Lehtonen Janne, Jyväskylä
Malinen Tero, Liperi
Nyberg Oskari, Jyväskylä
Parkkonen Joonas, Joensuu
Pitkänen Saana, Tampere
Rautio Sari, Petäjävesi
Sorvisto Keni, Jyväskylä
Suvanto Anssi, Joensuu
Särkelä Miikka, Jyväskylä
Tuunainen Juha, Liperi
Vilander Ville, Korpilahti
Vornanen Iiro, Joensuu

Baarimestarin erikoisammattitutkinto

Lappalainen Ella, Jyväskylä

Hierojan ammattitutkinto

Finnilä Kimi, Kokkola
Flyktman Tilda-Liisa, Uurainen
Kokkinen Maija, Äänekoski
Kolari Aki, Kuopio
Livasto Mari, Jyväskylä
Manninen Samuli, Kangasniemi
Manninen Tuula, Jyväskylä
Minkkinen Miska, Vantaa
Moss Päivi, Laukaa
Mäntynen Aki, Kangasniemi
Oittinen Päivi, Jyväskylä
Peltonen Tiina, Jyväskylä
Saukkoriipi Maarit, Jyväskylä
Välivaara Jyrki, Jyväskylä

Isännöinnin ammattitutkinto

Jääskeläinen Kati, Jyväskylä
Kalske Katariina, Konnevesi
Mitrunen Heidi, Karstula
Turtiainen Matti, Jyväskylä

Jalkojenhoidon ammattitutkinto

Kalliokoski Saana, Laukaa
Kumpu Sanna, Jyväskylä
Lampila Anne, Ähtäri

Johtamisen erikoisammattitutkinto

Alatalo Sari, Rovaniemi
Hyvönen Maarit, Oulu
Järvi Pirjo, Jyväskylä
Korkiakoski Miika, Vaasa
Lampinen Anu, Karstula
Sankari Heikki, Helsinki
Soikkeli Piia, Tampere

Kiinteistöpalvelujen ammattitutkinto

Matikainen Kalle, Jyväskylä
Nurmela Jari, Laukaa
Nurminen Eero, Tampere

Kokki

Kopra Tarja, Jyväskylä
Nousiainen Janne, Jyväskylä

Kondiittorin ammattitutkinto

Aapakari-Keinonen Hannele, Jyväskylä
Hedlund Tippawan, Jyväskylä
Kauppi Anna, Rovaniemi
Oinonen Kati, Jyväskylä
Udd Noora, Jyväskylä
Äijäläinen Sanna, Jyväskylä

Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto

Astikainen Kari, Jyväskylä
Hietikko Inga, Jyväskylä

Kuva-artesaani

Niemispelto Nora, Jyväskylä

Kunnossapidon ammattitutkinto

Pöntinen Juuso, Mikkeli
Ruuth Pekka, Mikkeli

Laitoshuoltajan ammattitutkinto

Dobrev Aleksi, Jyväskylä
Haaranen Outi, Jyväskylä
Ilvesaho Maarit, Jyväskylä
Jääskeläinen Jaana, Uurainen
Kuokkanen Kirsi, Jyväskylä
Laitinen Tuomas, Jyväskylä
Leisimo-Pienimäki Sanna, Jyväskylä
Levijoki Jenni, Jyväskylä
Minkkinen Thongsuk, Jyväskylä
Mugabonihera Jean-Pierre, Jyväskylä
Nevalainen Krista, Jyväskylä
Nylund Susann, Jyväskylä
Sartolahti Sanna, Petäjävesi

Leipuri-kondiittori

Kay-Jones Paula, Jyväskylä
Levula Katja, Jyväskylä
Turtiainen Maija, Äänekoski

Leipurin ammattitutkinto

Aho Kimmo, Jyväskylä
Sachse Mika, Jyväskylä

Leipurimestarin erikoisammattitutkinto

Oinonen Hanna, Tampere
Pelo Veli, Nurmes

Lentoasemapalvelujen ammattitutkinto

Eronen Henry, Äänekoski

Levyalan ammattitutkinto

Harlin Jasu, Mikkeli
Havukainen Heikki, Tohmajärvi
Hokkanen Aleksi, Mikkeli
Hämäläinen Teemu, Äänekoski
Ilves Eetu, Äänekoski
Kilkki Henry, Mikkeli
Kosonen Eetu, Savonlinna
Kotkatniemi Petri, Lohja
Kurki Jouni, Mikkeli
Käyhkö Juha, Savonlinna
Lehtonen Jari, Kouvola
Montonen Risto, Mikkeli
Paasonen Anssi, Mäntyharju
Paavilainen Niko, Mikkeli
Pesonen Juha, Mikkeli
Pirinen Riikka, Mikkeli
Pitkänen Mikko, Mikkeli
Pohjola Jarkko, Mikkeli
Pulkkinen Jaana, Mikkeli
Pyykkö Tiia, Lohja
Rahkonen Joni, Mikkeli
Rusanen Hanna, Mikkeli
Saaranen Sami, Mikkeli
Savolainen Toni, Konnevesi
Svahn Aki, Mikkeli
Säisänen Mika, Mäntyharju
Tiitinen Jyri, Mikkeli
Tirkkonen Seppo, Mikkeli
Tuhkanen Tanja, Kouvola
Vaahtera Jukka, Mikkeli
Valjakka Jari, Kouvola
Varpamäki Petri, Mikkeli
Veckman Topi, Jyväskylä

Liikenneopettajan erikoisammattitutkinto

Eeken Johannes, Sipoo
Gül Johanna, Äänekoski
Ilomäki Ilkka, Jyväskylä
Jokilampi Jarmo, Kangasala
Jokipalo Vesa, Vantaa
Jutila Timo, Tohmajärvi
Juvankoski Jani, Kouvola
Järvinen Tommi, Kangasala
Kauppinen Heta, Jyväskylä
Kettunen Terttu, Kajaani
Kärkkäinen Antti, Lieksa
Laaksonen Olli-Valtteri, Vantaa
Laaksonen Pekka, Vantaa
Lehmusvirta-Riihimäki Hanna, Lempäälä
Martikainen Tuomo, Kuopio
Nieminen Tero, Tammela
Nummelin Ulla, Parainen
Oinonen Juha-Pekka, Kouvola
Pajula-Ihaksi Jaana, Kouvola
Palviainen Kari, Kajaani
Piispanen Petri, Karstula
Tanner Henri, Helsinki
Tapaninen Timo, Kouvola
Teräväinen Juha, Jyväskylä
Tiainen Janne, Siilinjärvi
Tolvanen Tapio, Joensuu
Turku-Turunen Sirpa, Riihimäki
Turtiainen Pauli, Savonlinna
Viertola Mika, Kauhajoki

Linja-auton kuljettaja 

Differt Krista, Nurmijärvi
Hangisto Pekka, Mikkeli
Järvelin Kimmo, Laukaa
Karvanen Sergey-Samuel, Jyväskylä
Korhonen Pekka, Uurainen
Kuukkanen Toni, Tuusula
Laskujärvi Manu, Mänttä-Vilppula
Lautamaja Jouni, Vantaa
Marjeta Tuomo, Hyvinkää
Mngoma Keith, Jyväskylä
Nikander Ville, Helsinki
Perälampi Pyry, Jyväskylä
Pyykkö Tero, Mäntsälä
Rantanen Kari, Muurame
Salander Ville, Helsinki
Salo Tuua, Äänekoski
Soininen Akseli, Toivakka
Stenbäck Petri, Porvoo
Törnström Jan, Porvoo
Vejander Sauli, Jyväskylä

Linja-autonkuljettajan ammattitutkinto

Anias Jorma, Alavieska
Eilola Minna, Raahe
Hiltunen Markus, Oulu
Kiviniemi Ari, Oulu
Löppönen Sanna, Savonlinna
Martikkala Keijo, Raahe
Mattila Pekka, Raahe
Mikkonen Seppo, Kempele
Ruuska Kari, Äänekoski
Staack Petri, Espoo
Turak Mohamed, Nurmijärvi
Uimaniemi Sami, Oulu
Ylönen Janne, Jyväskylä

Lähihoitaja

Appelgrén Leila, Virrat
Björkqvist Antti, Jyväskylä
Dahlberg Ismo, Jyväskylä
Gustafsson Mervi, Jokioinen
Hakia-Vähäniemi Satu, Jyväskylä
Halttunen-Vuorela Tarja, Rautjärvi
Hannula Jonna, Jokioinen
Hassan Absuge, Jyväskylä
Heikkilä Hanna-Mari, Forssa
Heikkilä Henri, Humppila
Heinonen Salla, Jyväskylä
Heinämäki Sirpa, Jyväskylä
Hokkanen Hannu, Jyväskylä
Hokkanen Virpi, Jyväskylä
Hokkanen Virve, Laukaa
Huvila Mari, Laukaa
Hämäläinen Emma, Jyväskylä
Isoaho Markus, Karstula
Juvonen Ulla, Jyväskylä
Kaipio Marjo, Jyväskylä
Keskinen Tiina, Jyväskylä
Keto Sari, Forssa
Kirjanen Minna, Jyväskylä
Komulainen Jani, Jyväskylä
Korpi-Seppälä Miia, Somero
Koskelo Anja, Jyväskylä
Koski Laura, Jyväskylä
Koskinen Riikka, Laukaa
Kuisti Joni, Forssa
Kukkonen Anu, Petäjävesi
Kurjonen Miia, Jyväskylä
Kärkkäinen Mari, Jyväskylä
Kääriäinen Petra, Jyväskylä
Lahti Ann-Charlotte, Jyväskylä
Laitinen Heidi, Jyväskylä
Laurila Tiina, Jyväskylä
Lepistö Helmi, Jyväskylä
Lepistö Mika, Forssa
Linnanto Johanna, Jyväskylä
Logren Nita, Jyväskylä
Maltolahti Johanna, Jyväskylä
Markoff Hanna, Jyväskylä
Marstio Janne, Vantaa
Mäkelä Päivi, Humppila
Nieminen Marja, Laukaa
Nyman Risto, Äänekoski
Nyström Rosa, Jyväskylä
Oksanen Mira, Jokioinen
Oprea Tuija, Jyväskylä
Pajala Tarja, Jyväskylä
Parantainen Emmi, Hollola
Pulkkinen Paula, Laukaa
Pura Sanna, Forssa
Pääkkönen Laura, Jyväskylä
Pääkkönen Petri, Kuopio
Rajakangas Saana, Forssa
Ristolainen Kiia, Jyväskylä
Rosenqvist Erika, Urjala
Saaranen Sina, Jyväskylä
Sammal Tiina, Muurame
Savolainen Marjut, Jyväskylä
Tontti Eeva, Jyväskylä
Turpeinen Tiinakaisa, Jyväskylä
Vahtera-Virtanen Outi, Jokioinen
Vepsäläinen Marika, Hankasalmi
Vuorinen Nella, Somero
Ylitolva Tony, Jyväskylä
Ylönen Tiia, Jyväskylä

Maalari

Leppänen Antti-Pekka, Saarijärvi
Pajanen Diana, Uurainen
Pohjalainen Niina, Jyväskylä
Viiru Saku, Jyväskylä

Maalarin ammattitutkinto

Hakulinen Jatta, Jyväskylä
Koskela Karoliina, Jyväskylä
Tienaho Ida, Jyväskylä

Maalarimestarin erikoisammattitutkinto

Raappana Henri, Jyväskylä
Särkkä Ollipekka, Jyväskylä

Maarakennusalan ammattitutkinto

Anttila Tarmo, Perho
Paananen Hannu, Jämsä
Sirviö Janne, Sotkamo

Maarakennuskoneenkuljettaja

Alanko Kalle, Jyväskylä
Hakkarainen Milla, Jyväskylä
Koikkalainen Pirkko, Jyväskylä
Koski Joni, Joutsa
Krasikov Evgeny, Jyväskylä
Lahtinen Pasi, Jyväskylä
Nieminen Anssi, Jyväskylä
Pakkanen Renni, Jyväskylä
Pihlajamäki Elo, Jyväskylä
Puustinen Jari, Muurame
Pynnönen Tuomo, Jyväskylä
Pääkkönen Jari, Laukaa
Semkin Maxim, Jyväskylä
Siermala Jyri, Jyväskylä
Takala Tero, Tampere
Udd Joonas, Kuhmoinen
Ylimäki Lauri, Seinäjoki
Äijänen Jussi, Karstula

Merkonomi

Amr Hassan, Jämsä
Halttunen Hanna, Jyväskylä
Harju Jenni, Jyväskylä
Hihnala Riina, Muurame
Kaarla Petra, Jyväskylä
Kinnunen Mervi, Laukaa
Kirvesmäki Kirsi, Laukaa
Koivunen Siina, Jyväskylä
Kovanen Eija, Laukaa
Miinin Anna-Maria, Jyväskylä
Mustikkamäki Suvi, Jyväskylä
Nirvi Marja, Keuruu
Paldanius Eerika, Pyhäjärvi
Papp-Darabos Maria, Jyväskylä
Pennanen Pia, Laukaa
Perestova Yulia, Jyväskylä
Raivio Suvi, Jyväskylä
Räisälä Nadejda, Jyväskylä
Saari Lauri, Jyväskylä
Siekkinen Pasi, Jyväskylä
Tuomainen Sari, Jyväskylä
Tuoriniemi Toni, Petäjävesi
Vehkala Essi, Jyväskylä
Yousifi Jak, Jyväskylä

Myynnin ammattitutkinto

Alatalo Paula, Jyväskylä
Katajisalo Laura, Rovaniemi
Kohvakka Sari, Muurame
Kultalahti Roope, Evijärvi
Liimatainen Ilmari, Jyväskylä
Lähteinen Heli, Virrat
Mattila Laura, Jyväskylä
Ojanen Jussi, Jyväskylä
Peuranen Maria, Äänekoski
Pänkäläinen Elli, Jyväskylä
Tuomi Svetlana, Jyväskylä

Perhepäivähoitajan ammattitutkinto

Huhtala Katja, Pihtipudas
Lahtinen Anu, Jyväskylä
Matikainen Päivi, Jyväskylä

Puhevammaisten tulkin erikoisammattitutkinto

Alanen Tapani, Helsinki
Manner Minna, Tampere
Paasikoski Virpi, Turku
Ström Iiris, Vantaa

Psykiatrisen hoidon erikoisammattitutkinto

Korhonen Eveliina, Lieksa
Kortelainen Pirjo, Laukaa

Putkiasentaja

Nieminen Vili, Petäjävesi
Oksanen Risto, Jyväskylä

Puuseppä

Cartmell Graeme, Muurame
Heiskanen Sampsa, Jyväskylä
Hyvärinen Juha, Jyväskylä
Pasanen Marika, Viitasaari
Putkonen Tuomo, Jyväskylä
Toikkanen Teemu, Viitasaari
Vaajasaari Tomi, Jyväskylä

Päihdetyön ammattitutkinto

Hepolehto Suvi, Petäjävesi
Sillanpää Marko, Jyväskylä

Siivousteknikon erikoisammattitutkinto

Liimatainen Tiina, Viitasaari

Siivoustyönohjaajan erikoisammattitutkinto

Ahola Eija, Karstula
Malinen Olli, Jyväskylä

Sihteerin ammattitutkinto

Puranen Niina, Jyväskylä

Suurtalouskokin ammattitutkinto

Hietanen Marjo, Jyväskylä

Sähköasentaja

Hakonen Markku, Jyväskylä
Huovila Antti, Jyväskylä
Jokinen Marko, Laukaa
Kaipio Tiia, Jyväskylä
Kampman Toni, Jyväskylä
Kivi Petri, Laukaa
Koljonen Jussi, Jyväskylä
Majanen Jussi, Jyväskylä
Murtolahti Sami, Laukaa
Mustonen Esa-Pekka, Pyhäjoki
Pietiläinen Tommi, Jyväskylä
Piispanen Miiro, Kivijärvi
Rantala Markus, Keuruu
Rumpunen Teemu, Jyväskylä
Räisänen Janne, Petäjävesi
Saharinen Tatu, Uurainen
Tuovinen Mikko, Laukaa

Sähköasentajan ammattitutkinto

Pennanen Antti, Muurame

Talonrakennusalan ammattitutkinto

Honkonen Tatu, Jyväskylä
Hyvönen Ville, Jyväskylä
Kilpikoski Olli, Jyväskylä

Talonrakennusalan erikoisammattitutkinto

Kilpikoski Olli, Jyväskylä

Talonrakentaja

Hakanen Aki, Muurame
Kovanen Miia, Jyväskylä
Kärki Pasi, Jyväskylä
Pulkkinen Henri, Laukaa
Tuomi Dimitri, Jyväskylä
Äikäs Antti, Jyväskylä

Taloushallinnon ammattitutkinto

Kilpeläinen Mia, Toivakka
Lauri Hanna-Leena, Jyväskylä
Lehtonen Riina, Mänttä-Vilppula

Tarjoilija

Ben Romdhane Janina, Jyväskylä
Salonen Jenna, Jyväskylä
Sinkko Anniina, Lappeenranta
Suomela Romeo, Saarijärvi

Tarjoilijan ammattitutkinto

Tuomi Hanna, Jyväskylä

Tekniikan erikoisammattitutkinto

Alanko Toni, Jyväskylä
Huttunen-Taipale Rita, Ilmajoki
Kokkonen Hanna, Oulu
Kolehmainen Tommi, Seinäjoki
Kähkönen Jaana, Kempele
Lehikoinen Kimmo, Jyväskylä
Mikkonen Seppo, Oulu
Rinne Juhani, Teuva
Tuisku Jani, Oulu

Toimitilahuoltaja

Kasyanova Tatiana, Jyväskylä
Muhumud Abdikariin, Jyväskylä
Peltonen Riikka, Jyväskylä

Turvallisuusvalvoja

Hämäläinen Sanna, Jyväskylä
Kimmo Hanna, Kotka
Lumela Pinja, Jyväskylä
Samrong Niko, Jyväskylä
Takkinen Marjo, Jyväskylä
Tarvainen Heli, Saarijärvi

Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto

Huovari Marjo, Jyväskylä
Kivi Annukka, Jyväskylä
Manninen Mira, Jyväskylä

Työvalmennuksen erikoisammattitutkinto

Kauppinen Tuula, Äänekoski
Kokko Päivi, Konnevesi
Melnikova Anastassia, Jyväskylä
Närhi Tanja, Laukaa

Vaatetusompelija

Kiviniemi Kirsi, Jyväskylä

Vaatetusalan erikoisammattitutkinto

Heinänen Larisa, Jämsä
Hänninen Anna-Maija, Jyväskylä
Korjus Alice, Äänekoski
Korteniemi Satu, Laukaa
Kovanen Ann-Mari, Jyväskylä
Laine Siri, Jyväskylä
Lehto Marja, Keuruu
Litmanen Jenni, Äänekoski
Närhi Sari, Konnevesi
Piri Laura, Jämsä
Rinne Tuija, Toivakka
Satilainen Anita, Muurame
Tukio Maija, Jyväskylä

Varastoalan ammattitutkinto

Aittomäki Hannu, Joensuu
Mortamo Krista, Äänekoski

Varastonhoitaja

Huhtala Aku, Iisalmi

Vartijan ammattitutkinto

Lähteenmäki Jyrki, Jyväskylä
Myllymäki Antti, Tampere
Patrikainen Joona, Jyväskylä

Yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Ekonen Virve, Jyväskylä
Ermolin Dmitri, Jyväskylä
Heinonen Jarno, Jyväskylä
Huhta Maija, Orivesi
Hyvärinen Juuso, Kiuruvesi
Jylänki Lari, Jyväskylä
Kankare Kalle, Naantali
Kantanen Tuomas, Jyväskylä
Kotamäki Joel, Jyväskylä
Liimatainen Pasi, Laukaa
Mäntylä Emma, Turku
Määttä Aleksi, Nokia
Pellonpää Arto, Jyväskylä
Peniiainen Dmitrii, Jyväskylä
Pusa Teemu, Hankasalmi
Pyykkö Aleksi, Laukaa
Ruusala Anssi, Jyväskylä
Salminen Tuomas, Raisio
Simola Antti, Joutsa
Sätilä Pentti, Riihikoski
Tammenoja Jussi, Laukaa
Vainio Joonas, Jyväskylä

Yhdistelmäajoneuvonkuljettajan ammattitutkinto

Lappi Janne, Kangasniemi
Nissilä Antti, Laukaa
Nurmi Vili, Jyväskylä
Oksanen Tapio, Pieksämäki
Patja Esa, Jyväskylä
Valkeinen Joona, Karstula

Yrittäjän ammattitutkinto

Hyytiäinen Susanna, Jyväskylä
Joki Miikka, Jyväskylä